لیزر فرکشنال CO2

لیزر co2 فرکشنال یکی از متداول ترین و البته بهترین روش ها برای درمان چین و چروک های پوست، چاله های ناشی از آکنه و اسکار و به طور کلی جوان سازی پوست است. لیزر co2 فرکشنال در واقع نسل جدید لیزرهای co2 است که با وجود داشتن تمامی مزایای لیزرهای قدیمی و بلکه بیشتر از آن، عوارض آنها را ندارد.
لیزر co2 فرکشنال به راحتی قادر به درمان مشکلات پوستی مانند جای زخم های آکنه ، چین و چروک های عمیق پوستی ، شل شدگی پوست و کم حجم شدن بافت پوست می باشد. هدف اصلی لیزرهای co2 فرکشنال لایه برداری تمام سطح اپیدرم و الاتیس درم است.این لیزرها تاثیرات دوگانه ای دارند، اول اینکه باعث ایجاد کلاژن ها یجدید در بافت پوست می شوند و دیگر اینکه باعث تبخیر آب موجود در بافت ها میگردد. فرکشنال به معنی برداشتن لایه ای از پوست در یک لحظه است.
استفاده از تکنولوژی لیزر جهت جوانسازی همانطور که برای پوست بکار می‌رود در جوانسازی واژن نیز بسیار موفق است. از لیزرهای Co2 واژینال برای درمان و بهبود برخی ناراحتیها از جمله درمان شلی و گشادی واژن، خشکی، سوزش و ورم واژن، بهبود درد بهنگام نزدیکی، بی‌اختیاری ادرار و نیاز به دفع مکرر ادرار و درمان عفونتهای مکرر واژن استفاده می‌گردد.
لیزر سبب جمع شدن بافت و تحریک تولید فیبروبلاست‌ها می‌شود که با تحریک فیبروبلاست‌ها، کلاژن سازی نیز تحریک می گردد. در نتیجه بازسازی بافت جدید دیواره واژن با ساختاری قویتر و با میزان کلاژن و رطوبت بیشتر انجام می‌پذیرد.
لیزر جوانسازی فرکشنال CO2 این دستگاه از جدیدترین آراف و متد stamp بهره می‌گیرد و با توجه به نیاز، می‌توان هندپیس را به هر کدام از سری‌های دستگاه متصل نمود. این یه وسیله فوق پیشرفته در درمان مشکلات زنانه است که با تحریک کلاژن در غشاهای مخاطی واژن سبب جوانسازی شده و همچنین می‌تواند قابلیت ارتجاعی (الاستیک) کانال واژن را در برابر بعضی مشکلات مانند بی‌اختیاری ادرار، خشکی واژن، ورم واژن و .. افزایش دهد که اینها با استفاده از دو سری SUI یا استرس مجاری اداری و سری VR یا جوانسازی واژینال انجام می‌گیرد.

درمان بی‌اختیاری ادرار

به منظور بهبود علائم برآمدگی مثانه یا مجرای ادرار که به سمت واژن است، از دستگاه آفرودیت جهت محکم کردن دیواره‌های واژن استفاده می‌گردد.

جوانسازی واژن

با استفاده از گرمادهی به بافت مخاطی داخل لگن ، بازسازی كلاژن القا می شود كه به نوبه خود منجر به انقباض کانال واژن می‌شود و منجر به جوانسازی می‌گردد.

برخی ویژگیهای این دستگاه عبارتند از:

  • روش غیرجراحی (بدون خونریزی)
  • بدون درد و بدون نیاز به بیهوشی
  • روش آسان و سریع (کمتر از 10 دقیقه)
  • بهبودی سریع و بدون دوران نقاهت
  • رعایت موارد بهداشتی نظیر کاور یکبار مصرف پروب‌ها
  • جنس پروب‌ها از فلز مرغوب

همچنین می توان موارد زیر را نیز از مزایای این نوع لیزر نسبت به نمونه های قدیمی آن دانست :

  1. افزایش کلاژن سازی
  2. قابلیت لایه‌برداری، و تحریک‌پذیری به صورت هم‌زمان وجود دارد .
  3. کاهش چین و چروک های سطحی و رفع افتادگی پوست
  4. قابلیت تعیین طیف در رفع ضایعات عروقی و رنگی

ترکیب لیزر فراکشنال Co2 با RF

یکی از تکنولوژی های بسیار مهم در پروسه کلاژن سازی و در نتیجه جوانسازی پوست، ترکیب لیزر فرکشنال   Co2  بهمراه جریان RF است. طبق پژوهش های به عمل امده اگر توأما این دو منبع روی سطح پوست اثر کنند، بیش از ۴۰ درصد افزایش تاثیرو درعین حال کاهش دوران نقاهت را از ۱۴به ۷ روز خواهیم داشت.

علت چیست؟
نفوذ لیزر به ناحیه پاپیلا باعث پاره شدن مویرگها شده و  إریتم بسیار سطحی ایجاد میکند ، جاری شدن هموگلوبین ‌باعث افزایش رسانایی الکتریسیته ناشی از امواج RF خواهد شد.
میدانیم در مقایسه با آب میان بافتی که حاوی کمی یون های سدیم و‌پتاسیم است،خون، یونهای بسیار بیشتری دارد مثل خود هموگلوبین که رسانای بسیار خوب الکتریسیته است.  بنابراین همین نکته کافیست که با صرف انرژی کمتری از لیزر Co2 گرمای بیشتری زیر بافت ایجاد میشود که قسمت اعظم این گرما ناشی از افزایش جریان الکتریسیته ای است که هموگلوبین دلیل ایجاد ان است.
جالب است که بدانید  برای جوانسازی فقط توسط  لیزر  Co2 حداقل ۲۵ میلی ژول انرژی به ازای هر MTZ نیاز است و اگر بخواهیم  فقط با جریان RF (به تنهایی ) جوانسازی انجام دهیم  حداقل ۳۵ وات باید جریان RFبا فرکانس ۲مگاهرتز روی پوست اعمال کنیم. این درحالیست که اگر ترکیب Co2 با RF را به کار ببریم انرژی هر MTZ حداکثر ۱۲میلی ژول و توان RF حداکثر ۱۰وات لازم است.  به طور خلاصه هر چه انرژی مصرفی از لیزر Co2 کمتر باشد وهرچه جذب انرژی RF بیشتر باشد دمای کلاژن ها سریعتر به ۷۵ درجه میرسد  و این یعنی افزایش تاثیر و کاهش دوران نقاهت وبهبودی زودتر بیمار.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *